Príčiny starnutia tváre

Vrásky sú prirodzeným znakom starnutia.omladenie pokožky ženskej tváre domaNa pokožke sa s pribúdajúcimi rokmi z rôznych dôvodov vytvárajú nepekné záhyby, ktoré negatívne ovplyvňujú jej vzhľad, preto veľa žien hľadá účinné metódy boja proti zmenám súvisiacim s vekom. Pozrime sa, ako omladiť svoju tvár a aké opatrenia musíte urobiť, aby ste zabránili predčasným vráskam. V prehľade príčin starnutia sú uvedené pravidlá starostlivosti o pleť starnúceho veku v rôznych vekových skupinách, kompletný zoznam postupov proti starnutiu, ktoré sú relevantné v roku 2021, a jednoduché preventívne metódy dostupné pre všetkých.

Príčiny starnutia tváre

1. Vnútorné aspekty

Koža je veľký a veľmi zložitý orgán, ktorý vykonáva širokú škálu funkcií. Je to ochranná bariéra medzi vonkajším prostredím a vnútornou časťou tela, ktorá zabraňuje perkutánnym stratám vody, udržuje teplotu, senzorické reakcie, imunitnú kontrolu. Vzhľad pokožky má súčasne veľký význam v otázkach sebaúcty a sociálnej interakcie, preto udržanie atraktívneho vzhľadu a udržanie mladosti vždy hrá dôležitú úlohu, najmä v živote žien. Vnútorné aspekty starnutia tváre sú endogénne procesy, ktoré sú prirodzené. Jedná sa o zmeny súvisiace s vekom, genetické faktory a rôzne choroby, ktoré môžu ovplyvniť vzhľad.

omladenie pokožky ženskej tváre prirodzeným starnutím pokožky

Ako starneme, pokožka na tvári stráca na atraktivite v dôsledku prirodzeného poklesu aktivity fibroblastov, čo vedie k zníženiu produkcie kolagénu a elastínu, ktoré podporujú pružnosť pokožky a jej schopnosť opravy. Aktívne výrazy tváre spojené s prácou štruktúr a svalov tváre súvisia aj s vnútornými aspektmi starnutia. Prvé riadky sa objavujú na tých miestach pokožky, ktoré sa podieľajú na vyjadrení emócií. Výrazové čiary sa tvoria okolo úst, očí a na čele.

2. Vonkajšie faktory starnutia

Ide o faktory súvisiace s prostredím a zvykmi, rôznymi aspektmi sociálneho správania a činnosti, ktoré majú negatívny vplyv na stav pokožky. Všeobecne platí, že ak stručne zvážime definíciu vonkajších faktorov, potom ide o všetky aspekty, ktoré nesúvisia s patologickými alebo inými procesmi spôsobenými vnútornými zmenami.

poloha pokožky tváre staršej ženy

Hlavné vonkajšie faktory starnutia

1. Vystavenie UV lúčom

Hlavnou príčinou skorej tvorby vrások je vystavenie slnečnému žiareniu, ktoré urýchľuje proces prirodzeného starnutia. UV lúče pôsobia deštruktívne na spojivové tkanivo dermy - kolagénové a elastínové vlákna, ktoré ležia v hlbšej vrstve pokožky. Bez elastickej štruktúry spojivového tkaniva pokožka stráca svoju pevnosť a pružnosť, potom začne ochabovať a pokrčiť sa.

vystavenie pokožky slnečnému žiareniu urýchľuje jej starnutie

2. Fajčenie

Fajčenie môže urýchliť normálny proces starnutia pokožky tým, že prispieva k vzniku vrások. Je to spôsobené negatívnym účinkom nikotínu na obehový systém. Výživa dermisových tkanív sa zhoršuje - kyslík a živiny sú dodávané v nedostatočnom objeme, čo spomaľuje produkciu elastínu a kolagénu.

fajčenie urýchľuje starnutie ženskej pokožky

3. Nedostatočná starostlivosť

Pokožka je každý deň vystavená znečisťovaniu ovzdušia z prostredia, ako sú PAH, prchavé organické zlúčeniny, oxidy. To podporuje oxidačný stres a vytvára nepriaznivé prostredie, ktoré vyvoláva vývoj patogénnych mikroorganizmov, ktoré vedú k zlému zdraviu pokožky. Znečistenie poškodzuje hydrolipidový film, čo zvyšuje riziko tvorby vrások. Denné a kvalitné čistenie pleti je ľahký spôsob, ako si zachovať mladistvosť.

Pravidlá starostlivosti proti starnutiu v rôznom veku

Po 20 V tomto veku je hlavnou starostlivosťou udržiavať pokožku hydratovanú. Odporúča sa vyberať výrobky na báze antioxidantov a vyberať ich podľa typu pleti - mastnú, suchú, citlivú, normálnu, kombinovanú. Nezabudnite tiež na použitie ochranných krémov, ktoré obsahujú SPF
Po 30 Po 30 rokoch v tele by sa procesy spojené s produkciou kolagénu spomalili a starostlivosť proti starnutiu v tomto veku by mala byť zameraná na stimuláciu produkcie elastínu a kolagénových vlákien. Odporúča sa pravidelne používať výrobky na báze kyseliny hyalurónovej a kolagénu. Jedná sa o rôzne kozmetické krémy, séra, gély.
Po 40 Boj proti zmenám súvisiacim s vekom sa stáva intenzívnejším a je zameraný na boj proti vráskam, pigmentácii a matnej pleti. Kozmetika by mala obsahovať zložky ako retinol, peptidy, ramnózu alebo iné, ktoré pomáhajú vyhladiť vrásky a zvlhčiť pokožku.
Po 50 V tomto veku sa metabolizmus výrazne spomaľuje, mení sa hormonálne pozadie. Produkcia ženského hormónu estrogénu, ktorý podporuje produkciu zložiek podporujúcich elastickú štruktúru dermy, sa znižuje. Vďaka tomu dochádza k zmenám aj na patofyziologickej úrovni. Po 50 rokoch by mala byť starostlivosť proti starnutiu profesionálna a komplexná.

Ako omladiť pokožku tváre doma

1. Tejpovanie

Toto je najbezpečnejší spôsob, ako omladiť svoju tvár doma. Záverom je, že na problémové miesta sú nalepené špeciálne elastické omietky, ktoré majú lymfodrenážny efekt. Po niekoľkých sedeniach sú vrásky vyhladené, pokožka je napnutá, tón pleti je hladší a atraktívnejší.

pomocou masky na omladenie tváre

Hlavné účinky estetického lepenia tváre:

  • Odstránenie mimických vrások;
  • Zníženie viditeľnosti nasolabiálnych záhybov;
  • Korekcia obočia;
  • Odstránenie opuchu tváre;
  • Vylúčenie "tmavých kruhov";
  • Boj proti stareckým škvrnám;
  • Eliminácia plies;
  • Korekcia kontúry tváre;
  • Zmenšenie dvojitej brady;
  • Zdvíhanie kútikov pier atď.

2. Masky

Masky na tvár sú základom starostlivosti. Jedná sa o jednoduchý spôsob omladenia, ktorý sa dá nazvať univerzálnym. Bez ohľadu na to, ako unavená pokožka vyzerá, masky môžu pomôcť situáciu napraviť. Domáce recepty sú jednoduché a zahŕňajú dostupné ingrediencie: citrón, banán, čerstvá uhorka, bielkoviny a ďalšie.

tejpovanie je najbezpečnejší spôsob, ako omladiť svoju tvár doma

Príklad receptu na masku na omladenie:

  • Vyberte žĺtok z vajca a vyšľahajte bielok;
  • Do masy pridajte 1 lyžičku citrónovej šťavy;
  • Vyšľahaný sneh z bielkov a šťavu dobre premiešajte;
  • Aplikujte zmes na tvár končekmi prstov;
  • Produkt nechajte vysušiť a nechajte ho stáť 15 - 20 minút;
  • Masku odstráňte teplou vodou;
  • Používajte každý druhý deň na zníženie prejavov starnutia.

3. Komprimuje

Existuje názor, že vystavenie pokožky nízkym teplotám má niekoľko výhod. Studené obklady zmierňujú začervenanie a opuchy, sťahujú póry, upokojujú pokožku náchylnú na akné, bránia vzniku vrások a zmierňujú únavu.

4. Cvičenia

S vekom svaly ochabujú a rýchlejšie strácajú svoju funkciu. V dôsledku toho dochádza k deformácii svalového rámu, čo vedie k ochabnutiu pokožky tváre, vzniku vrások a záhybov. Špeciálne cvičenia zamerané na precvičenie svalov tváre pomáhajú udržiavať pokožku vo výbornom stave.

hardvérové ​​omladenie pokožky tváre

5. Esenciálne oleje

Jedná sa o prírodné prostriedky na omladenie tváre, ktoré sa ľahko používajú. Hydratačný účinok terpenoidov, organických kyselín a ďalších aktívnych zložiek je jednou z najdôležitejších výhod používania prírodných éterických olejov. Vlhkosť pomáha zadržiavať vodu v dermis, čo pomáha znižovať výskyt jemných vrások a zlepšovať celkovú pleť.

6. Krémy

Na omladenie tváre doma sa často používajú kozmetické krémy s prísadami proti starnutiu. Je lepšie používať výrobky popredných značiek, ktoré majú dobrú povesť a ponúkajú účinné prostriedky. Krémy sa vyberajú podľa typu pleti, s prihliadnutím na vek.

7. Gély

Špeciálne gély sú profesionálne výrobky na omladenie tváre doma. Zloženie obsahuje účinné látky, ktoré prispievajú k eliminácii vrások a vo všeobecnosti pôsobia zdvíhavo. Gély, podobne ako krémy, sa vyberajú individuálne, berúc do úvahy typ pleti a ďalšie vlastnosti.

8. Masáž

Toto je štúdium oblastí tváre s cieľom stimulovať prietok krvi a lymfy. Je dôležité si uvedomiť, že omladenie tváre doma pomocou obkladov, masáže, éterických olejov alebo iných domácich liekov by sa malo robiť pravidelne. Iba v takom prípade môžete dosiahnuť znateľné výsledky a dlhodobo ich uchovať.

Omladenie pokožky tváre v salóne

  • Korekcia vrások.Jedná sa o biorevitalizáciu, ktorá spočíva v injekčnom podaní prípravkov s kyselinou hyalurónovou pod pokožku.
  • Myostimulácia.Procedúra omladenia zahŕňa účinok na pokožku tváre slabými elektrickými výbojmi, ktorý stimuluje kontrakciu svalov.
  • Laserová terapia.Metóda fyzikálneho vplyvu spočíva v tom, že problémové oblasti sú vystavené nízkoenergetickému laserovému žiareniu, ktoré stimuluje obnovu dermálnych buniek.
  • Mezoterapia.Intradermálne podávanie prípravkov na báze kyseliny hyalurónovej, vitamínov a ďalších výživových zložiek potrebných na udržanie elastickej štruktúry dermy.
  • Obrysový plast.Injekčná technika na omladenie tváre, ktorá spočíva v vyplnení vrások rôznymi výplňami, ktoré majú za následok vyhladenie pokožky, pomáhajú korigovať tvar a jasnejšie kontúry tváre.
  • Peeling.Chemický peeling sa používa na rýchle odstránenie poškodených buniek pokožky, čo podporuje regeneráciu dermálnych buniek. Existujú rôzne druhy peelingov: ľahký, stredný a hlboký. Aký typ je potrebný, rozhoduje kozmetička.
  • Injekcie botulotoxínu.Sú to malé svalové injekcie. Kozmetička užíva lieky, ktoré obsahujú Dysport, Azalur alebo iný botulotoxín.
  • cvičenie tvárových svalov na omladenie pokožky
  • Liečba ozónom.Ozónový plyn, ktorý je generovaný modernými a bezpečnými zariadeniami, sa používa na odstránenie nedostatku kyslíka, ktorý spôsobuje utrpenie kožných buniek. Vďaka tomu sa zlepší výživa dermy, čo má celkovo omladzujúci účinok.
  • Fotorejuvenizácia.Jedná sa o hardvérovú metódu, ktorá má množstvo kontraindikácií a je založená na intenzívnom pulznom ožarovaní problémových oblastí pokožky s cieľom eliminovať estetické chyby.
  • RF zdvíhanie.Procedúra RF-liftingu je zameraná na napnutie pokožky a je možné ju vykonať v niekoľkých režimoch, čo vám umožní prispôsobiť zariadenie s prihliadnutím na individuálne vlastnosti.
  • Termolifting. Jedná sa o RF zdvíhanie, ktoré sa vykonáva za použitia vyšších teplotných vplyvov, čo spôsobuje silnejšiu reakciu a poskytuje výraznejší omladzovací efekt.
  • Plazmolifting.Na omladenie sa používa pacientova vlastná plazma, ktorá sa vstrekuje pod kožu do problémových oblastí. Procedúra je zameraná na urýchlenie procesu obnovy dermálnych buniek.

Farmaceutické prípravky

  1. Oleje a kyseliny.Špeciálne liečivá sa používajú doma aj v kozmetických salónoch. Certifikované výrobky vám pomôžu zbaviť sa vrások s minimálnym rizikom. Hlavnou vecou je oboznámiť sa s kompozíciou, aby sa vylúčili alergické reakcie v dôsledku individuálnej neznášanlivosti zložiek.
  2. Krémy a masti.Takéto prostriedky majú nielen kozmetický účinok, ale aj liečivý. Jedná sa o efektívne omladenie a komplexné riešenie kožných problémov. Lekárske krémy a masti sa vyberajú aj individuálne, v závislosti od účelu použitia, životného štýlu, veku a ďalších charakteristík. Napríklad zinková masť poskytuje ochranu pred fotostarnutím, retinová masť zvyšuje regeneráciu kožných buniek.

Správna výživa

Nezdravé jedlo

Ženy, ktoré dennodenne konzumujú veľa nezdravých jedál, majú na tvárach viac vrások ako tie, ktoré si strážia stravu. Mastné jedlá spomaľujú krvný obeh, kofeín prispieva k dehydratácii a matnej farbe pokožky, cukor urýchľuje poškodenie buniek. Všeobecne platí, že hromadenie škodlivých látok v tele narúša normálnu činnosť buniek, čo vedie k tvorbe vrások.

Zdravá strava

džúsy a zelenina sú zdravé potraviny na omladenie pokožky

Výrobky s vysokými protizápalovými alebo antioxidačnými vlastnosťami pomáhajú zlepšovať pružnosť dermy vďaka prísunu výživných látok potrebných na stimuláciu tvorby kolagénu a pomáhajú chrániť pokožku pred negatívnymi vonkajšími vplyvmi a predčasným starnutím.

Prevencia starnutia tváre

  1. Chráňte pokožku pred slnečným žiarením. Pokúste sa znížiť čas, ktorý trávite na slnku, najmä uprostred dňa, keď sú UV lúče pre vašu pokožku najškodlivejšie. Chráňte si svoju tvár a exponované oblasti tela čo najviac - noste čiapky so širokými okrajmi, oblečenie z prírodných materiálov s dlhými rukávmi, ktoré nebude horúce, a slnečné okuliare.
  2. Nezabudnite na zvlhčenie.Nedostatok vlhkosti negatívne ovplyvňuje stav pokožky, čo vedie k predčasnému výskytu vrások a jemných vrások na tvári. Zvlhčovače pomáhajú udržiavať optimálnu hladinu vlhkosti a znižujú výskyt drobných vrások a vrások. Výsledky z použitia zvlhčovacích sér, krémov, gélov alebo inej kozmetiky nemusia byť okamžite viditeľné. Obnova zvyčajne trvá niekoľko týždňov od pravidelného používania produktu, kým si všimnete akékoľvek zlepšenie.
  3. Používajte krém na opaľovanie.Nájdite účinný produkt starostlivosti o pokožku s vysokým stupňom ochrany pred slnečným žiarením - SPF najmenej 15. Najlepšie je používať krém na opaľovanie so širokým spektrom SPF 30. Na dovolenke alebo v iných situáciách, keď ste vystavení slnečnému žiareniu, naneste si na tvár hojne SPF a opakujte podľa potreby každé 2 hodiny alebo častejšie, ak plávate alebo sa veľmi potíte.
  4. Zbavte sa zlých návykov.Fajčenie má negatívny vplyv na stav pokožky. Nikotín prispieva k zúženiu krvných ciev a srdce začne pracovať zrýchleným tempom, čo vedie k predčasnému opotrebovaniu kapilár. To zvyšuje hladinu cholesterolu a ďalších škodlivých látok v krvi. V dôsledku toho sa zhoršuje tón pleti a textúra, objavujú sa vrásky a tvár vyzerá menej atraktívne.
  5. Cvičte sa spánkom na chrbte.Počas spánku v polohe na boku alebo na bruchu sa tvár tlačí na vankúš, v dôsledku čoho sa vytvárajú vrásky na pokožke a vytvárajú sa zvislé vrásky - záhyby. Keďže spíme asi tretinu svojho života, tieto „spánkové línie" sa časom postupne posilňujú a zarezávajú sa do pokožky. Najlepším spôsobom, ako sa tomu vyhnúť, je spánok na chrbte.
  6. Sledujte svoje držanie tela.Problémy s pohybovým aparátom vedú k vzniku vrások a záhybov. Je to spôsobené tým, že pri zakrivení chrbtice sú pozorované porušenia odtoku lymfy a venóznej krvi, čo vedie k problémom s výživou kožných buniek. Kyslík a živiny, ktoré sú krvou transportované do tkanív dermy, pomáhajú udržiavať elastickú štruktúru pokožky. Kvôli poruchám držania tela sa pokožka nemení k lepšiemu, objavujú sa ryhy a záhyby.
  7. Stravujte sa zdravo.Početné štúdie potvrdzujú, že určité vitamíny a ďalšie živiny, ktoré sú v strave neustále prítomné, pomáhajú chrániť pokožku tváre pred vznikom predčasných vrások.
  8. Choďte športovať.Pri sedavom životnom štýle sa metabolizmus spomaľuje. Zhoršujú sa prietoky krvi a odtoky lymfy, čo je zodpovedné za odstránenie škodlivých látok a prebytočnej tekutiny z tela. Dôsledkom je výskyt edému pod očami, tvorba vrások a záhybov. Pravidelná fyzická aktivita pomáha udržiavať váš metabolizmus na požadovanej úrovni.
  9. Piť veľa vody.Telo potrebuje vodu na vyplavenie toxínov a na udržanie krásy a mladosti. Okrem životne dôležitých funkcií, ako je vylučovanie toxínov, normalizácia tráviacich procesov a regulácia telesnej teploty, voda pomáha udržiavať pokožku hydratovanú aj zvnútra a vyzerá zdravo.
  10. pitie dostatočného množstva vody na omladenie pokožky
  11. Zapojte sa do budovania Facebooku.Tvárová gymnastika spočíva v pravidelnom vykonávaní série cvikov, pri ktorých sú zapojené všetky svaly tváre. Vďaka tomu sa posilní svalový rámec, pokožka bude menej náchylná na vrásky a ochabnutie. Kožné bunky dostanú vyššiu koncentráciu živín, a preto sa rýchlejšie zotavia. Ak nie je čas na pravidelné školenie, môžete použiť bezpečnú a efektívnu techniku - lepenie pomocou pásky na tvár, aby ste zabránili predčasnému vzniku malých vrások a hlbokých liniek.